Jak wybrać wysokiej jakości wędkę?

Każdy kto łowi ryby z pewnością musi posiadać dobrej jakości wędkę. Ważnym jej elementem jest kij, warto wybrać kij sprawdzonego producenta.

Musi być on z jednej strony wytrzymały, w zależności od rodzaju ryby na jaką wyruszamy musimy wybrać rodzaj giętkości. Większość współczesnych wędzisk wykonana jest z włókna szklanego, grafitu lub ich stopów. Pręty z włókna szklanego i grafitu to dobre opcje, ale mają również nieco inne właściwości, które je odróżniają i nadają się do różnych rodzajów połowów.

Pręty grafitowe są generalnie droższe niż pręty z włókna szklanego tej samej jakości, jednak dobry pręt z włókna szklanego będzie kosztował znacznie więcej niż tani pręt grafitowy.

Wędki są wytwarzane w procesie, który polega na owinięciu bardzo cienkiego arkusza włókien grafitowych lub z włókna szklanego wokół stożkowego kołka. Włókna te rozciągają się na długości pręta, a arkusz jest następnie utrzymywany razem za pomocą kleju.

Do wykonania pełnego kija potrzebna jest ściśle określona liczba warstw włókien. Po dokładnym owinięciu nakłada się powłokę, aby nadać wędce gładką teksturę. Kołek podtrzymujący całość jest następnie usuwany, wówczas środek wędziska pozostaje pusty, i składa się tylko ze zgrzanych czy też klejonych włókien. Dzięki temu zyskuje on odpowiednią sprężystość. Jak można się spodziewać, im sztywniejsze włókna, tym sztywniejszy pręt i włączenie większej liczby włókien spowoduje powstanie mocniejszego, ale ciężkiego pręta. W porównaniu z włóknem szklanym grafit jest sztywniejszy i lżejszy, dzięki czemu tworzy sztywny, lekki pręt, ale jest również bardziej kruchy niż pręt z włókna szklanego. Wędki wysokiej jakości są wykonane z bardzo sztywnej, cienkiej ścianki włókien, co oznacza, że są lekkie ale bardziej podatne na pękanie. Jeżeli poszukujemy dobrej wędki warto odwiedzić sklep internetowy sklep wędkarski. Z najdziemy tam wiele wysokiej jakości sprzętu i akcesoriów wędkarskich, z pewnością każdy wędkarz zaopatrzy się tam w każdy rodzaj sprzętu wędkarskiego na każdą rybę.